Video Editing & Kurgu
13 Şubat 2018

Grafik Tasarım ve Kurumsal Kimlik

Grafik Tasarım Neden Gereklidir?

Akılda kalıcılığı sağlamanın en kısa yolu, görsellerle bir şeyi ifade etmekten geçer. Bazen bir resim binlerce kelimeden daha fazla etki oluşturabilir. Bunun yanında görsel bilgi hafızada en fazla yer tutan bilgiler arasındadır. Bu nedenle firmalar kendilerini sözle ifade etmenin yanı sıra kurumsal kimliklerini yansıtan tasarımları da kullanmaktadırlar. En basitinden iyi hazırlanmış bir logo, bir firmanın kurumsal kimliğini etkin bir şekilde yansıtmaya yarar. Kurumlar kendilerini anlatan görsel imgeleri oluşturmak için grafik tasarım uzmanlarından yardım almalıdır. Kurumsal kimlik hakkında en net bilgiyi en kısa yoldan verebilmek için grafik tasarım uzmanlarının devreye girmesi gerekiyor.


Profesyonel Grafik Tasarım Nasıl Olmalı

Her işin olduğu gibi grafik tasarım işinin de bazı kuralları var. Grafik tasarımında kullanılan renklerden anlatılacak mesajın görselleştirilmesine kadar pek çok ayrıntı grafik tasarımında işin içine giriyor. Bu nedenle grafik tasarımını “çeşitli görselleri ve metinleri bir araya getirmek” olarak düşünmemek gerekir. Zira buradaki tasarım yalnızca resimleri birbiri ardına yerleştirmek değil, onları nihai bir üründe uyum içerisinde bütünleşerek bir hikâye ortaya çıkarmalarını sağlamaktır.

Grafik tasarım sadece renklerin ve resimlerin değil, aynı zamanda sloganların ve yazı fontlarının da devreye girdiği önemli bir süreçtir. Bu süreçte grafik tasarımcılar birçok farklı ayrıntıyı bir araya getirerek kafalarının içindeki dünyayı bilgisayar ekranına aktarmaya çalışırlar. Oluşturmak istedikleri görselin genellikle fazlalıklarından arınmış, kurumu güçlü bir şekilde temsil eden ve ayrıntıları ile fark yaratan bir yapıda olması gerekiyor.

Kurumsal kimlik oluşturmak isteyen firmaların grafik tasarım uzmanlarından yararlanmasının çeşitli nedenleri vardır. Örneğin logo tasarımı ya da afiş tasarımı kurumsal kimliğin oluşturulmasında en net örnekler arasındadır. Kurumsal kimliği pekiştirmek ve görsel bir imza oluşturmak için kurumlar genellikle kendi logolarını oluşturmaktadır. Logo markalar için bir ülkenin bayrağı gibi olup, firmaların önceliklerini ve kurumsal bağımsızlıklarını temsil eder.

Günümüzde markalar için kurumsal kimlik her geçen gün daha önemli hale geldiğinden ve gerek ulusal gerek küresel rekabette reklam ve ürün tanıtımı önem kazandığından grafik tasarım da daha değerli hale gelmiş durumda. Tüm büyük markalara yakından baktığımızda kendilerine özel bir imajları ve etkileyici logoları olduğunu görüyoruz. Haliyle bugün grafik tasarım aslında sadece bir ihtiyaç değil, aynı zamanda bir zorunluluk haline geldi diyebiliriz.

Grafik tasarımın yalnızca kurumsal kimlik anlamında gerekli olduğunu söylersek hata etmiş oluruz. Ürün tanıtımları, reklamlar, müşterilerin bilgilendirilmesi, web siteleri gibi daha pek çok alanda markaların müşterileriyle ve potansiyel müşterileriyle etkili bir iletişim kurmalarında grafik tasarım önemli bir rol oynuyor.

Grafik tasarımın sanatsal yönü ve hayal gücünü de işin içine katıyor olması çalışmalarına farklı bir boyut kazandırıyor. Bazen hayal gücünüzü kelimeler ile yansıtamayabilirsiniz. Fakat grafik tasarım kullanılan çeşitli manipülasyon araçları ile zenginleştirilebilmesi ve gerçekte olmayan ayrıntıların da görsel ile birleştirilebilmesi nedeni ile haya gücünü ve sanatı bir araya getirebilmektedir.

Eğer kurumunuz için grafik tasarım ögeleri hazırlatmak ya da kendinizi görsel anlamda daha etkin bir şekilde ifade etmek istiyor iseniz çeşitli grafik tasarım firmaları ile çalışabilirsiniz.

gorsel-tasarim
hover-3d-tasarim
produksiyon

Grafik Tasarımında Aklınızda Ne Varsa Daha Fazlası

Siz de kelimelerin sizi ya da kurumsal kimlik dünyanızı yeterince yansıtamayacağından mı kaygılısınız? Kendinizi anlatan en iyi yolun görsel araçlar olduğunu mu düşünüyorsunuz? Firmanızı tanıtan bir logoya mı ihtiyacınız var? Firmanızı anlatan etkin bir reklam içeriği hazırlatmak mı istiyorsunuz? O halde grafik tasarım çözümlerimiz ile tanışmanın vakti gelmiştir.

Firmamız profesyonel anlamda kelimelere anlam katarak kurumsal logo tasarımından reklam içeriklerine farklı grafik tasarım ürünlerini müşterilerine sunmaktadır. Hayal gücünüzün ve isteklerininiz profesyonel ellerde somutlaşmasını istiyor iseniz bizimle çalışabilirsiniz.

Bir reklam ajansı olarak çözüm ortağınız olmak ve sizlere kreatif çözümler sunmak istiyoruz. En nitelikli çözümler ve aklınızdaki fikirleri uygulamak için yaratıcı ekibimiz ile tanışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir